SPRZĄTANIE KUCHNI - PORADY

Kuchnia to prawdziwy raj dla drobnoustrojów. Jest w niej wiele miejsc, gdzie mogą żyć i się rozmnażać. Jeśli nie przyrządzasz i przechowujesz jedzenia w odpowiedni sposób, zarazki mogą szybko się rozprzestrzeniają, a ludzie zaczynają chorować.

DOMESTOS POMOŻE CI UTRZYMAĆ KUCHNIĘ W NIENAGANNEJ CZYSTOŚCI. WYSTARCZY STOSOWAĆ SIĘ DO PONIŻSZYCH ZASAD HIGIENY:

  • Używaj oddzielnych desek do krojenia: surowe mięso, owoce morza i jaja powinny być przygotowywane oddzielnie, dzięki temu ograniczysz przenoszenie się bakterii. Plastikowe deski to świetny wybór, ponieważ nie rysują się łatwo.

  • Dokładnie myj ręce: po dotknięciu surowego mięsa od razu umyj ręce, aby nie dopuścić do przeniesienia bakterii na inne produkty.

  • Dezynfekuj ściereczki i zmywaki: namaczaj je przez noc w rozcieńczonym płynie czyszcząco-dezynfekującym 24h Domestos i dobrze susz.

  • Nabierz prawidłowych nawyków: regularnie czyść kosze na śmieci, myj krany i uchwyty do szafek.

  • Zapobiegaj niedrożności rur: regularnie wlewaj płyn czyszcząco-dezynfekujący 24h Domestos do odpływów i rur, aby zapobiegać zbieraniu się w nich osadów.

  • Regularnie przeprowadzaj generalne porządki: zmywaj półki w szafkach i drzwiczki; myj wnętrze lodówki i półki; spryskaj sprayem do czyszczenia piekarnika jego wnętrze i drzwiczki, wyczyść je gąbką; przecieraj wszelkie powierzchnie i myj podłogę. Rób to co miesiąc, dwa miesiące, aby Twoja kuchnia była zawsze higienicznie czysta.

ZARAZKI UWIELBIAJĄ KUCHNIE

Campylobacter

Salmonella

E.Coli

Aspergillus

JAK POZBYĆ SIĘ Z KUCHNI TŁUSZCZU

Jeśli masz uporczywą plamę z tłuszczu, użyj środka czyszczącego w postaci mleczka. Dłużej pozostanie na plamie i dzięki temu usunie więcej zanieczyszczeń.

ODWIEDŹ CLEANIPEDIĘ
TOP