PTASIA GRYPA

Przeziębienie i grypa

CO TO JEST PTASIA GRYPA

Ptasia grypa to infekcja wywołana wirusami grypy, który naturalnie występują w organizmach ptaków. Wirusy te mogą przechodzić mutacje, które pozwalają im zarażać inne zwierzęta a czasami też ludzi. Od kilku lat w Azji obecny jest szczep H5N1. Prawie wszystkie przypadki zarażenia H5N1 nastąpiły w wyniku bezpośredniego kontaktu z martwymi lub widocznie chorymi ptakami lub ich odchodami.

DO ZARAŻENIA DOCHODZI POPRZEZ:

 • Jeśli wirus mutuje do postaci, która może łatwo przenosić się z człowieka na człowieka, to prawdopodobnie rozprzestrzenia się drogą powietrzno-kropelkową (kaszel, kichanie) i przez zainfekowaną wydzielinę obecną na rękach lub zużytych chusteczkach. Może się też przenosić w ludzkim kale.

 • Inni ludzie mogą się zarazić, wdychając zainfekowane drobinki wydzielin i dotykając nosa, oczu lub ust rękami, które miały kontakt z chorym lub zakażonym przedmiotem.

 • Wirus może być również przenoszony w jedzenie.

OBJAWY:

 • Na początku są podobne do grypy sezonowej - gorączka, bóle mięśni, ból gardła i kaszel. Niektórzy ludzie odczuwają świąd i łzawienie oczu.

 • Jednak stan chorego może bardzo szybko się pogorszyć, na przykład może rozwinąć się zapalenie płuc, a nawet niewydolność narządowa.

 • Okres inkubacji ptasiej grypy może być dłuższy niż w przypadku innych szczepów grypy, w których objawy zwykle występują w ciągu 2-3 dni.

JAK UNIKAĆ PTASIEJ GRYPY

 1. Dezynfekuj wszystkie powierzchnie i przedmioty, które są często dotykane przez różnych ludzi (klamki, uchwyty, włączniki światła i baterie łazienkowe i kuchenne) środkiem z wybielaczem, takim jak płyn czyszcząco-dezynfekujący 24h Domestos. Zarazki grypy mogą w tych miejscach przetrwać nawet kilka dni.

 2. Trzymaj się z dala od chorych lub martwych ptaków i innych zwierząt; zawsze przestrzegaj zasad higieny po każdym kontakcie z ptakami i innymi zwierzętami.

 3. Unikaj dotykania twarzy, nosa, ust lub oczu, zwłaszcza gdy przebywałeś/aś w miejscach publicznych.

 4. Jeśli musisz dotknąć twarzy, nosa, ust lub oczu, najpierw umyj ręce wodą z mydłem lub żelem antybakteryjnym.

 5. Często myj ręce, zwłaszcza po wydmuchaniu nosa lub dotknięciu przedmiotów, które mogą być skażone, przed przygotowaniem jedzenia i kiedy zajmujesz się dziećmi lub ludźmi bardziej wrażliwymi na zakażenie.

JAK ZADBAĆ O CZYSTE RĘCE W CIĄGU DNIA

Jeśli dużo czasu spędzasz poza domem i w podróży, warto mieć przy sobie żel antybakteryjny, którego stosowanie nie wymaga użycia wody.

ODWIEDŹ CLEANIPEDIĘ
TOP