ŚWIŃSKA GRYPA

Przeziębienie i grypa

CO TO JEST ŚWIŃSKA GRYPA?

Świńska grypa to nowy szczep grypy typu A H1N1, który regularnie wywołuje grypę sezonową u ludzi. Nazywana jest "świńską grypą", ponieważ pierwsze osoby, które zaraził się wirusem pracowały ze świniami. Istnieje obawa, że szczep ten może potencjalnie spowodować pandemię grypy.

DO ZARAŻENIA DOCHODZI POPRZEZ:

 • Drobne cząsteczki wydzielane podczas kichania przez osoby zakażone. Są one na tyle małe, że mogą utrzymać się w powietrzu wystarczająco długo, aby mogły zarazić się nimi inne osoby poprzez wdychanie.

 • Większe krople. Są one wydzielane podczas kasłania i kichania. Przenoszą się na powierzchni i mogą wdychane przez osoby w otoczeniu chorego.

 • Kontakt pośredni. Cząsteczki wirusa przenoszą się na przedmioty dotykane przez osoby zakażone. Do zarażenia dochodzi, gdy inne osoby dotykają przedmiotów, na których znajduje się wirus, a następnie dotykają twarzy. Cząsteczki wirusa mogą przetrwać stosunkowo długo - ponad 24 godziny na twardych powierzchniach.

OBJAWY:

 • Nagła gorączka, kaszel i ból gardła.

 • Ból głowy i zmęczenie.

 • Dreszcze i bóle mięśni, bóle stawów lub kończyn.

 • Biegunka lub rozstrój żołądka.

 • Katar i kichanie.

 • Utrata apetytu.

JAK ZAPOBIEGAĆ PRZENOSZENIU SIĘ WIRUSA ŚWIŃSKIEJ GRYPY

 1. Utrzymuj w czystości wszelkie powierzchnie, stosując środki z wybielaczem, takie jak zagęszczony płyn czyszcząco-dezynfekujący 24h Domestos..

 2. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, które są często dotykane, takie jak klamki i baterie łazienkowe i kuchenne. Upewnij się, że są one regularnie czyszczone środkiem z wybielaczem, takim jak Domestos..

 3. Kiedy jesteś poza domem w ruchliwych miejscach, często myj ręce mydłem i ciepłą wodą.

 4. Unikaj bliskiego kontaktu z ludźmi, którzy mają gorączkę i kaszel.

 5. Jeśli to możliwe, unikaj zatłoczonych i słabo wentylowanych miejsc.

 6. Traktuj swoje ręce jako potencjalnie skażone i unikaj dotykania nosa i oczu.

 7. Jeśli musisz sprzątnąć używane chusteczki, umyj ręce po ich dotknięciu.

CZY WIESZ... JAK UNIKAĆ ZARAZKÓW POZA DOMEM

Do torebki zapakuj paczkę chusteczek antybakteryjnych i wycieraj nimi siedzenia i stoły - w samochodzie, na wyjeździe wakacyjnym, w restauracjach.

ODWIEDŹ CLEANIPEDIĘ
TOP