AKADEMIE TOALETOWE DOMESTOS


"Warunki sanitarne mają większe znaczenie niż niepodległość" Gandhi, 1923

Czysta i bezpieczna toaleta w zaciszu własnego domu to coś, co wiele osób bierze za pewnik. W rzeczywistości 2,5 miliarda ludzi - to jest 1 osoba na 3 w skali globalnej - nie ma tego luksusu.¹

Bez toalet dzieci chorują, grozi im zahamowanie wzrostu ze względu na brak składników odżywczych. Wiele rezygnuje ze szkoły, szczególnie dziewczyny, kiedy zaczynają dojrzewać. Kobiety często zmuszone są pokonywać duże odległości, aby znaleźć odosobnione miejsce do załatwienia potrzeb fizjologicznych i ryzykują atak.

W listopadzie 2013 r Domestos (znany jako Domex w Indiach) wraz z eKutir, rozpoczął program Akademia Toaletowa Domex, który zapewnia innowacyjne podejście do poprawy warunków sanitarnych w wiejskich obszarach Indii. Ponad 215 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia umiera co roku w Indiach z powodu chorób biegunkowych wywołanych złymi warunkami sanitarnymi, co przyczynia się do tego, że Indie notują największą liczbę zgonów dzieci poniżej piątego roku życia na całym świecie.²

Akademia Toaletowa Domex szkoli lokalnych przedsiębiorców, którzy zakładają samowystarczalne firmy. Przedsiębiorcy są przygotowywani do dostarczenia, zainstalowania i konserwacji toalet i edukują lokalne społeczności na temat znaczenia urządzeń sanitarnych.

Akademie pomagają zapewnić trwałe rozwiązania sanitarne, które dają korzyści zarówno jednostkom, jak i społecznościom lokalnym i pomagają pobudzić lokalną gospodarkę.

Uczniowie akademii zyskują umiejętności i środki potrzebne do założenia firm, które zajmują się instalacja i utrzymaniem toalet. Wracają do swoich społeczności, aby podnosić świadomość w zakresie potrzeby czystych, działających toalet oraz higienicznych i bezpiecznych praktyk.

¹Joint Monitoring Programme,Drinking Water & Sanitation Update 2014² http://www.wateraid.org/uk/where-we-work/page/india?gclid=CM749_acxbYCFTMdtAod5V0AZw

W celu podniesienia świadomości wśród mieszkańców na temat znaczenia czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych, Akademia współpracuje także z lokalnymi grupami kobiet i grupami samopomocy. Programy uświadamiające kierowane są do dzieci, kobiet i grup społecznych w celu podniesienia świadomości na temat bezpiecznych i higienicznych urządzeń sanitarnych i znaczenia posiadania toalet.

TOP